همکار محترم لطفا پس از ثبت سفارش، جهت نهایی شدن فاکتور از طریق آی دی تلگرام targetprice@ با ما در ارتباط باشید.

لينک کوتاه اين مطلب :

مراقب باشید! بازگشت دوباره باج افزار پارادایس با ترفند جدید

مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری از بازگشت نسخه جدید باج افزار «پارادایس» که در سال ۲۰۱۷ فعالیت داشته و از طریق ایمیل‌های جعلی (فیشینگ) اطلاع داد.

به گزارش همکار آی تی، براساس گزارش از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، نسخه جدید باج‌افزار Paradise که تقریباً از سال ۲۰۱۷ فعال بوده، از طریق ایمیل‌های فیشینگ انتشار می‌یابد و به دلیل به‌کارگیری فایلی غیرمتداول به سیستم‌ها و شبکه‌ها نفوذ می‌کند و محققان امنیتی بر این باورند که هدف این بدافزار، سازمان‌ها هستند.

فایلی که باج‌افزار Paradise انتشار می‌دهد در ظاهر بی‌خطر است؛ این تکنیک به کار گرفته شده سبب می شود که بسیاری از محصولات امنیتی روی سیستم‌های تحت ویندوز، این فایل را حتی به‌عنوان بالقوه مخرب شناسایی نکند.

شایان به ذکر است که در پیوست ایمیل‌های فیشینگ ارسالی در حمله جدید، فایلی با پسوند IQY است. فایل‌های Internet Query با پسوند IQY حاوی متنی ساده و در ظاهر فاقد هرگونه عملکرد مخرب هستند. نقش این فایل در حملات جدید Paradise دریافت فایل مخرب مورد نظر مهاجمان است.

آنچه که این حملات هرزنامه‌ای را بسیار خطرناک نشان می‌دهد، عدم بررسی فایل‌های IQY توسط بسیاری از محصولات امنیتی و سازوکارهای بررسی خودکار است.

در خصوص این موضوع پایگاه اینترنتی ZDNet اعلام می‌کند که محققان Lastline که این کارزار را شناسایی کرده‌اند می‌گویند مهاجمان Paradise در حال هدف قرار دادن سازمان‌ها هستند. گردانندگان باج‌افزار همچنان در حال هدف قرار دادن سازمان‌ها در سرتاسر جهان و موفقیت در اخاذی صدها هزار دلار با ارز رمزهایی همچون بیت‌کوین هستند.

در این ایمیل‌های فیشینگ با ظاهری تجاری تلاش شده تا کاربر متقاعد به باز کردن فایل IQY پیوست شود. در صورتی که کاربر ناآگاه اقدام به باز نمودن پیوست کند، فایل IQY به سرور فرماندهی (C۲) وصل شده و در ادامه با اجرای یک فرمان مبتنی بر PowerShell منجر به نصب باج‌افزار روی سیستم خواهد شد.

به‌محض رمزگذاری شدن فایل‌ها، با نمایش یک اطلاعیه باج‌گیری (Ransom Note ) از کاربر خواسته می‌شود تا در ازای آنچه که این مهاجمان بازگرداندن دسترسی‌ها به حالت اولیه می‌خوانند، مبلغ اخاذی شده را از طریق ارز رمز (Cryptocurrecny ) پرداخت کنند.

نویسندگان بدافزار معمولاً در مراحلی از توسعه بدافزار، آن را توزیع می‌کنند تا نحوه شناسایی آنها توسط محصولات و راهکارهای امنیتی را ارزیابی کنند.

محققان، پیش‌تر موفق به ساخت ابزاری شده بودند که قربانیان Paradise را قادر به رمزگشایی رایگان فایل‌های رمز شده توسط این باج‌افزار می‌کرد. اجرای این حملات جدید از عقب نشستن مهاجمان Paradise حکایت دارد.

کارشناسان معاونت بررسی مرکز افتا اعلام‌می‌کنند که یکی از اصلی‌ترین راهکارها در برابر این تبهکاران سایبری، تهیه مستمر نسخه پشتیبان از سیستم‌ها است تا در صورت بروز آلودگی به باج‌افزار، امکان باز گرداندن فایل‌ها به حالت اولیه فراهم باشد.

همچنین برای جلوگیری از مورد بهره‌جویی قرار گرفتن آسیب‌پذیری‌های موجود در سیستم‌های عامل و نرم‌افزارهای مورد استفاده، کاربران باید از نصب مستمر اصلاحیه‌های امنیتی روی دستگاه‌ها اطمینان حاصل کنند تا از گزند این بدافزارهای مخرب در امان بمانند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید