معرفی هارد دیسک ۱۶ ترابایتی Seagate

شرکت Seagate از پرظرفیت ترین هارد دیسک جهان رونمایی کرد. (هارد دیسک ۱۶ ترابایت Seagate)

شرکت Seagate اخیرا اعلام نموده است که با استفاده از تکنولوژی ضبط مغناطیسی لیزری Heat Assisted Magnetic Recording که به اختصار HAMR نامیده میشود، موفق به تولید انبوه هاردهای جدید خود با ظرفیت ۱۶ ترابایت نموده است.

 

معرفی تکنولوژی HAMR در تولید هارددیسک های ظرفیت بالا

 

Heat Assisted Magnetic Recording

 

تکنولوژی HAMR تکنولوژی جدیدی‌ ست که در هاردهای مکانیکی (HDD) مورد استفاده قرار گرفته و با تابش لیزر به قسمتی از هارد، امکان نوشتن اطلاعات را با اشغال فضای کمتری به وجود می‌آورد که این موضوع به خودی خود، سبب افزایش فضای هارد می‌شود.

 

حال شرکت Seagate با کمک همین فن آوری و توسعه سخت افزارهای مورد استفاده در هارد، موفق به تولید پرظرفیت ترین هارد درایو ۳٫۵ اینچ HDD تا کنون گردیده است.

از طرفی شرکت سیگیت اعلام نموده است که نهایتا تا سال ۲۰۲۰ هاردهای با ظرفیتی ۲۰ ترابایت را نیز به بازار عرضه خواهد کرد.

تست های انجام شده توسط سیگیت بر روی هاردهای جدید این کمپانی معروف به Exos hard drive نشان دهنده موفقیت آمیز بودن تکنولوژی HAMR در تولید هارددیسک با ظرفیت بالاست و این نوید را میدهد که در آینده نزدیک شاهد تولید و عرضه انواع هارد دیسک های با ظرفیت بالاتر در بازار خواهیم بود.

تکنولوژی جدید HAMR کاملا مشابه با تکنولوژی قدیمیتر و با سرعت بیشتر در خواندن و ذخیره سازی داده ها بر روی دیسک عمل میکند. برای استفاده از این نوع هاردها نیاز به هیچ گونه تغییر ساختاری یا سخت افزاری نبوده و به راحتی مشابه هاردهای رایج در بازار قابل استفاده میباشد.

در تکنولوژی HAMR با استفاده از یک دیود لیزری بسیار کوچک، قسمتی از دیسک را در حد یک نقطه بسیار ریز گرم میکند و داده های مورد نیاز را از همین طریق بر روی دیسک ذخیره میکند.

این تکنولوژی چند سال قبل ارائه شد اما از حدود دو سال قبل شرکت های بزرگ تولیدکننده هارد دیسک به بررسی و استفاده از این تکنولوژی روی آورده اند.

درباره نویسنده :


Fatal error:
The encoded file C:\inetpub\vhosts\hamkarit.com\httpdocs\wp-content\themes\kanishop-theme\inc\single-product\related-products-to-post.php requires a license file kanishop-related-products-license.ks. in Unknown on line 0